5. Wielki cud Mugnano

Święty Jan Vianney był jednym z pierwszych wielkich i znanych już w swoich czasach propagatorów modlitw zanoszonych do Boga przez pośrednictwo Filomeny. Zwykł mawiać, że on cudów nie czyni. "Jestem tylko biednym nieukiem, co pasał owce. Za to ilekroć prosiłem o coś Boga za przyczyną Filomeny, zawsze byłem wysłuchany".

Tym, którzy polecali się jego modlitwom, mówił: "Zwróćcie się do św. Filomeny. Ona ma wielką moc u Boga. Jej dziewictwo i gotowość podjęcia bohaterskiego męczeństwa uczyniły ją tak miłą Bogu, że nigdy nie odmawia jej niczego, o co Go prosi". To z jego przyczyny zdarzył się pierwszy oficjalny cud, który posłużył do kanonizacji tej męczennicy.

Vianney wysłał w sierpniu 1835 r. terminalnie chorą Paulinę Marię Jaricot do papieża Grzegorza XVI, który obiecał tej stojącej nad grobem kobiecie, że jak Filomena ją uzdrowi, to on Filomenę kanonizuje. Tak więc Paulina udała się do Mugnano i rozpoczęła intensywną modlitwę do Filomeny. Zaczęła 9 sierpnia, a 11, podczas błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem, została nagle całkowicie uzdrowiona. Był to "wielki cud Mugnano", który sprawił, że 30 stycznia 1837 r. papież formalnie kanonizował Filomenę, a dzień uzdrowienia Pauliny, 11 sierpnia, ustanowił dniem wspomnienia liturgicznego Filomeny. Tego dnia obchodzono jej święto w całym Kościele aż do czasu reformy liturgicznej papieża Pawła VI.

Po reformie soborowej i św. Filomeny, i wielu innych świętych nie ma w kalendarzu liturgicznym. Wykreślenie świętego z kalendarza liturgicznego nie oznacza jednak pozbawienia go świętości, ponieważ kto raz został uznany za świętego i wpisany do Martyrologium, pozostaje świętym na zawsze, chociażby wypisano go ze wszystkich kalendarzy liturgicznych na całym świecie. Chodziło o to, że w tamtych czasach w kalendarzu liturgicznym świętych było za dużo, a wciąż przybywali nowi, więc tworzyły się całe litanie świętych wspominanych każdego dnia. Dlatego zrezygnowano z oficjalnych wspomnień wielu z nich, co nie znaczy, że zaniechano kultu. Sam Paweł VI uspokajał zaniepokojonych czcicieli św. Filomeny słowami: "Róbcie dalej tak jak do tej pory i nie wzburzajcie ludu".

Źródło: Ilona Kisiel, Święta Filomena, Edycja Świętego Pawła, Częstochowa 2017.

Komentarze