2. Świętość w fiolce

25 maja 1802 r., w święto Matki Bożej Wspomożenia Wiernych, w rzymskich katakumbach św. Pryscylii odkryto grobowiec przykryty trzeba płytami z napisem "Pax tecum Filumena", w tłumaczeniu: "Pokój z tobą (tobie), Filumeno (Filomeno)". W grobowcu były szczątki doczesne młodziutkiej dziewczyny oraz fiolka z grudkami krwi, co sugerowało, że jest to męczennica za wiarę z najokrutniejszych dla chrześcijan czasów prześladowań za panowania cesarza Dioklecjana. Rysunki na płytach również wskazywały na męczeńską śmierć, a były to: gałązka oliwna (symbol męczeństwa), trzy strzały, kotwica i bicz (narzędzia tortur) oraz lilia (symbol dziewictwa).

Tak jak męczennica została poznana przez świat jako Świetlista (tłumaczenie imienia Filomena), tak i jej święta krew podczas przekładania grudek z pękniętej fiolki do kryształowego naczynia zabłysnęła złotem, srebrem i odcieniami kamieni szlachetnych. A po trzech latach przebywania relikwii w Watykanie zabrał je do swoje wioski koło Neapolu, do Mugnano del Cardinale, pewien świątobliwy kapłan Francesco de Lucia.

Podczas uroczystego przeniesienia relikwii do kaplicy w Mugnano zaczęły dziać się cuda. Uzdrowienia, nawrócenia, istna eksplozja zdarzeń, których nie można było nie dostrzec i nie przypisać ich działaniu tej młodej dziewczyny. W latach późniejszych kościół-bazylika Santa Maria delle Grazie w Mugnano stanie się słynnym sanktuarium św. Filomeny.

Źródło: Ilona Kisiel, Święta Filomena, Edycja Świętego Pawła, Częstochowa 2017.

Komentarze